Jak vybrat úklidovou dezinfekci?

Dezinfekce se dělí na dva základní typy. Na silnější úklidové dezinfekce určené k čištění předmětů, povrchů a ostatních neživých předmětů a na dezinfekce vhodné k očistě živých tkání - antiseptika. Přípravky na dezinfekci kůže a sliznic likvidují choroboplodné zárodky (např. bakterie a viry). Používají se nejčastěji k čištění rukou, ošetření pokožky před chirurgickým výkonem nebo k dezinfekci povrchových ran.

Úklidové dezinfekce

Přehledný rádce Jak vybrat dezinfekci vás provede výběrem dezinfekce na ruce a tělo.

Na co se zaměřit při výběru

Použití

Dezinfekci vybírejte podle toho, proti čemu a na co ji chcete používat. Ne každý přípravek odstraní všechny patogeny a hodí se pro každý povrch. Jednoduše řečeno, dezinfekce na ruce vám nepomůže při dezinfekci podlahy a jiných povrchů. Stejně tak prostředek určený k dezinfekci neživých povrchů nikdy nepoužívejte jako dezinfekční gel na ruce nebo jiné části těla.

Přípravky se liší také podle místa, kde se budou používat. Obecně platí, že dezinfekce určené k očistě zdravotnických zařízení a laboratoří jsou koncentrovanější než ty k domácímu použití a pro zvýšení účinku se často kombinují i s fyzikálními metodami, jako je např. UV ozařování. Čím větší výskyt patogenů se v daných prostorách předpokládá, tím silnější a vícestupňová dezinfekce by měla proběhnout.

Vždy si přečtěte návod k použití.

Dezinfekce používaná v prostředí, kde se pohybují děti a zvířata, nesmí být toxická, žíravá ani dráždivá pro kůži a sliznice. Tyto přípravky se po použití rychle rozpadají na neškodné látky. Ideální jsou univerzální přípravky, které lze použít na různé typy povrchů a materiálů.

Zobrazit více

Na podlahách a površích se patogeny často uchycují a mohou zde přežít v řádech několika hodin, dní až týdnů. Záleží na konkrétním druhu a okolních podmínkách, a proto by se měly pravidelně čistit pomocí úklidové dezinfekce. Tyto přípravky jsou většinou vysoce účinné, ale zároveň mohou dráždit kůži, sliznice i dýchací cesty. Nesmí se zaměňovat s dezinfekčními přípravky určenými k použití na pokožce.

Při dezinfekci ve stravovacích zařízeních se zneškodňují choroboplodné zárodky ve všech fázích technologického zpracování potravin. Nejdůležitější je dezinfekce na dekontaminaci, mytí a dezinfekci nádob a nástrojů.

Dezinfekční přípravky na sanitární zařízení patří mezi ty nejsilnější a slouží k odstraňování patogenů z toalet a koupelen. Poradí si většinou i s odolnými usazeninami a vodním kamenem, v němž se patogeny ukrývají.

Dezinfekce vody zneškodňuje choroboplodné zárodky přežívající ve vodě. Přípravky se dělí na ty, které se používají k čištění nádrží a plaveckých bazénů a na dezinfekci pitné vody určené ke konzumaci. Tyto přípravky nikdy nezaměňujte.

Na trhu jsou k mání i přípravky na dezinfekci vzduchu. Prodávají se ve spreji a slouží k rozprášení v uzavřených místnostech. Používají se v ordinacích a nemocnicích, kde se pohybují infekční pacienti.

K dezinfekci oblečení a textilií se používají bělidla, která během praní ničí plísně, bakterie a roztoče. Nevýhodou je, že prádlo vybělují, a proto nejsou vhodné na pravidelné praní barevného a tmavého prádla.

Chemická dezinfekce nástrojů, přístrojů a pomůcek se provádí naložením nástroje do přípravku nebo postřikem. Prodávají se většinou ve formě dezinfekčního koncentrátu, jenž se musí před použitím naředit. Alternativou chemického čištění je čištění fyzikální (teplota, UV záření). V ordinacích a laboratořích lze použít intenzivní krátkovlnné ultrafialové záření.

Účinnost dezinfekce

Výrobci v příbalovém letáku nebo na obalu uvádí, proti čemu daná dezinfekce účinkuje. Jednotlivé přípravky se mohou lišit spektrem patogenů, které zlikvidují. Ne každá látka nebo kombinace zabírá na všechny. Podle spektra účinnosti se přípravky dělí na antibakteriální - baktericidní (proti bakteriím), antivirové - virucidní (proti virům), antifungiální - fungicidní (proti houbám), levurocidní (proti kvasinkám).

Některé organismy jsou odolnější než jiné a mohou na povrchu zůstat i po použití běžné dezinfekce. Pokud si přípravek poradí i s některým z extra odolných patogenů, najdete zmínku na obale.

Pojem patogen je souhrnné označení pro organismy, jež mohou negativně ovlivnit fyziologické procesy mnohobuněčných organismů. Řadí se mezi ně viry, bakterie, houby, prvoci i parazité.

Stupnice pH

Kyselost a zásaditost prostředků určených k úklidu, tedy obsah pH, je určující pro stupeň jejich agresivity. Máme přitom na mysli účinnost vůči znečištění samotnému, čištěnému povrchu, zdraví a také životnímu prostředí.

  • Mezi povrchy citlivé na kyseliny řadíme např. mramor, smalt, gumu, chromované povrchy a pozinkovaný plech.
  • Naopak na zásady reaguje citlivě bavlněný a hedvábný koberec, linoleum nebo hliník.

Velikost balení

Na trhu najdete malá balení o objemu pod 0,75 l i velká balení větší než 10 l, vhodná k doplňování menších nádob. Větší balení jsou samozřejmě ekonomičtější a vyjdou vás finančně výhodněji než ta malá. Za předpokladu, že mají stejnou koncentraci. Některé dezinfekce se prodávají ve formě koncentrovaného roztoku a dají se použít až po zředění. Malá láhev může vystačit mnohem déle než ta velká. Tuto informaci najdete v popisu produktu.

Zkušenost

Kvalitu čisticích prostředků je dobré vždy vyzkoušet na malém vzorku čištěného materiálu a následně vsadit na dobrou zkušenost. Zkrátka používat jen ty prostředky, které jsme si již prověřili. Na našich stránkách naleznete stovky uživatelských recenzí, které vám s výběrem pomohou.

Některé dezinfekce mohou vysoušet pokožku, případně vyvolávat alergické reakce. Při práci s nimi se vyplatí zvážit použití úklidových rukavic nebo jiných ochranných pomůcek.

Ochrana domácnosti proti virům

Primární cestou přenosu virů je inhalace aerosolů (kapiček), které se od infikovaného šíří mluvením, kašláním nebo kýcháním. Tyto aerosoly mohou přistát na površích okolo něj a přenos viru tak nastává dotykem kontaminovaného povrchu a následným kontaktem se sliznicí úst, nosu nebo očí.

Jak dlouho jsou povrchy infekční?

To záleží vždy na konkrétním povrchu a konkrétním viru. Virus chřipky vydrží na hladkém povrchu z plastu nebo kovu až 48 hodin. Na oblečení a papírových kapesnících pak cca 12 hodin.

Nový koronavir SARS-CoV-2 (Covid-19) přežije ve vzduchu ve formě aerosolu cca 3 hodiny. Na plastech byl v malém množství detekován po 72 hodinách, na nerezové oceli po 48 hodinách. Na kartonu nebyl žádný virus detekován po 24 hodinách a na mědi po 4 hodinách.

Zásady úklidu

Aby byl úklid účinný, je zapotřebí dodržet několik zásad.

  • Vždy se řiďte informacemi uvedenými na etiketě.
  • Pro různé povrchy a oblasti užívejte různé náčiní. Např. neutírejte kliky stejnou utěrkou jako toalety.
  • Neopomínejte dezinfikovat i malé předměty, jako jsou klíče nebo mobil. Při čištění elektronických zařízení je však třeba postupovat velmi opatrně.

Postup úklidu

1. Povrch zbavíme nejprve nasucho hrubých nečistot jako jsou drobky, prach apod.

2. Poté ho otřeme běžným přípravkem (např. na bázi alkoholu) a tím odstraníme ohmaty nebo skvrny. Pokud použijeme prostředek na bázi alkoholu, není třeba povrch znovu otírat.

3. Nakonec povrch setřeme utěrkou nebo mopem namočeným v dezinfekčním roztoku s virucidním účinkem. Povrchy není zapotřebí příliš máčet. Povrch necháme oschnout a v mezičase na něj nevstupujeme ani nesaháme.

Zásady skladování

Potenciálně nebezpečné dezinfekční přípravky skladujte v originálních lahvích, pokud to není možné a přelíváte je, nepoužívejte k tomu obaly od jídla a nápojů a dobře je označte, aby nedošlo k záměně. Přípravky uložte do uzamykatelné skříňky či místnosti, aby se k nim nedostaly děti nebo domácí zvířata.

Úklidové dezinfekce nesmí používat děti bez dozoru. Hrozí nebezpečí požití, které by mohlo vyústit ve vážné zdravotní potíže.

Další ochranné pomůcky

Účinnou ochranou před nebezpečnými mikroorganismy jsou také pomůcky ochrany dýchacích cest, jako jsou roušky, respirátory nebo masky a polomasky.